Тема: Давній Єгипет.
Мета: ознайомити учнів із географічним положенням та природними умовами Давнього Єгипту, основними заняттями давніх єгиптян, показати взаємозв’язок зайнятості населення із природними умовами;
розвивати вміння критично мислити, аналізувати, робити висновки, уміння висловлювати власну думку;
виховувати інтерес до історичної спадщини народу для все стороннього розвитку.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
Форма уроку: урок – мандрівка.
Обладнання: О.Г. Бандуровський, В.С. Власов. Історія стародавнього світу: Підруч. для 6 кл. загальноосвіт. навч. закл. – К.:Генеза, 2014. – 272 с. : іл., карти. Роздавальний матеріал, ілюстрації до теми, історичний атлас «Історія стародавнього світу. 6 клас»,
Очікувані результати: Після цього уроку учні зможуть:
визначати географічне положення Давнього Єгипту, характеризувати природу держави, називати заняття єгиптян, найважливіші досягнення господарства, побут давніх єгиптян;
показувати на карті Давню Єгипетську державу, долину річки Ніл;
застосовувати та пояснювати на прикладах поняття та терміни: «поріг», «дельта». «папірус». «повінь»; пояснювати вплив природних умов на життя людей, висловлювати власну думку про рівень життя і зайнятості населення.
Структура уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Мотивація навчальної діяльності.
ІІІ.Повідомлення теми і мети уроку.
IV.Актуалізація опорних знань та вмінь учнів.
V. Вивчення нового матеріалу.
VI. Закріплення нових знань та вмінь учнів
VІІ. Підсумок уроку. Оцінювання
VІІІ. Домашнє завдання
Рефлексія
Хід уроку.
І. Організаційний момент.
-Діти, ми помандруємо у часі в далеку африканську країну Єгипет. Збираємося у дорогу. А як ви думаєте, що нам потрібно?
ІІ. Мотивація навчальної діяльності.
- - Все що ми вивчимо з вами сьогодні на уроці допоможе Вам під час написання підсумкової роботи за темою «Давній Єгипет».
ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку.
( вчитель зчитує з дошки заздалегідь записану тему)
- - На уроці ми повинні навчитися визначити географічне положення країни, характеризувати життя та господарську діяльність людей, визначати яке значення має історія даної країни в всесвітній історії людства.
ІV. Актуалізація опорних знань учнів.
Прийом «Мікрофон»
1. А чи знаєте ви де ця країна, і в який час ми помандруємо?
2. Що ви хотіли б побачити у Давньому Єгипті?
3. Чи хотіли б ви дізнатися чим займалися люди і які їх винаходи дійшли до наших днів?
4. Як ви думаєте чи буде нам там цікаво?
V. Вивчення нового матеріалу.
Робота із картою
- Вирушаємо в мандрівку. Всі готові. Бажаю нам успіху і цікавої подорожі. За допомогою карти заповніть пропуски в тексті. «Єгипет розташований на ___________ Африки, на узбережжі____________ моря. Через її територію протікає найбільша в світі річка_________. Вона впадає у_____ море, а у місці впадіння річка розпадається на декілька рукавів — ___________ . Там майже 5 тис. років тому утворилася Єгипетська держава, яка простяглася від _________ моря до перших нільських порогів. Боротьба між Півднем і ПівніччюЄгипту закінчилася в 3100 р. до н. є. перемогою _______________ . За допомогою дамби єгиптяни ______________воду.
- Ми мандруємо водами Нілу, про що він хоче нам розповісти.(до класу заходить учень у вбранні річки)
Ніл. Я божественна і найдовша в світі річка Ніл. Життя людей Єгипту залежить від мене. (показує по карті) Я беру початок біля самого екватора. Мої води у верхній течії бурхливо долають пороги, а в нижній, наближаючись до Середземного моря, течуть широко і вільно. Мої води впадають у Середземне море, розгалужуючись на рукави. Стародавні греки назвали це місце дельтою, бо воно нагадувало їм одну з літер їхнього алфавіту. (показує на карточці букву дельта і порівнює її із зображенням на карті)
Вчитель. Розливи річки Ніл відбувається щороку. В Єгипті дмуть посушливі вітри – суховії, які приносять жарке дихання пустелі. Особливо страшний вітер хамсин. (вчитель зачитує уривок з поеми Лесі Українки ) Арабською це слово означає «п’ятдесят»,тому що вітер дме із пустелі 50 днів. Єгипет перетворюється на випалену сонцем пустелю. Коли із півночі повіяло прохолодою, то далеко на півдні ,звідки тече Ніл, починається сезон дощів. Поступово вода в Нілі піднімається і стає каламутною й зеленою. Річка виходить з берегів – починається повінь. Днів через десять вода в Нілі стає червоною, ніби кров. Повінь триває три місяці – з червня до вересня. Вода піднімається на 7м. Потім вода спадає, залишаючи на берегах товстий шар родючого намулу. Товщина цих річкових наносів за багато років досягла 11м., а в дельті Нілу – до 20м. тому стародавні єгиптяни назвали свій край «Дарунок Нілу». Єгиптяни пояснювали причини розливу Нілу тим, що десь на півдні, за річковими порогами, в печері сидить бог Хапі. У руках у нього два жбани з водою, з яких він виливає воду. В літку бог виливає води більше, тому що Ніл виходить з берегів. Чи правильно стародавні єгиптяни пояснювали причини розливу Нілу?
( До класу заходить єгиптянин)
Єгиптянин. Радий вас вітати у нашій країні Та-Кемет. Погляньте, он в долині річки росте єгипетський очерет - папірус. Ви знаєте, що це таке і для чого його використовували? (учні пригадують матеріал за 5 класі і відповідають, що колись на ньому писали) В очереті водяться незчисленні зграї різних птахів. У воді живуть крокодили і бегемоти, а також багато риби. На берегах Нілу розкинулися гаї акацій, пальм, сикоморів і тамарисків. У Стародавньому Єгипті водилися слони, жирафи, носороги, кабани, антилопи, а в пустелі лунало грізне рикання лева й пантери. Після повені долина річки добре зволожена і покрита родючим намулом. В цей період починається оранка. Орали биками. Засівали поля пшеницею та ячменем. Після сівби на поле виганяли корів та овець, щоб вони своїми ратицями втоптали зерно у землю.
Коли на Україні починається сівба?
Землеробство не одразу стало головним заняттям єгиптян. В Єгипті було мало земель, придатних для землеробства: країна затиснена з двох сторін пустелями, горами, непрохідні болота вкривали значну територію країни. Для осушення цих земель необхідна була організація великої кількості людей, координація їх дій. Крім осушення, землю необхідно було зрошувати. Особливістю землеробського господарства в Єгипті була іригація — система зрошування («зрошувати» — просочувати водою), полив за допомогою штучних каналів, гребель, водосховищ, шадуфіф та ін.
2. Поле засівали пшеницею або ячменем.
3. На засіяне поле виганяли худобу, щоб тварини своїми ратицями втоптали зерно в землю.
4. На узвишшя вода не доходила, тому її подавали спеціальними пристроями (шадуф), схожими на український журавель. Для зрошення ланів, розташованих далеко від річки, селяни викопували від русла Нілу канали, а від них невеликі канавки, які підводили воду до полів. Лани та канали перетинали земляні стіни — дамби, зроблені з глини та папірусу. Вся країна за давніх часів була вкрита густою сіткою насипів і каналів. Таке землеробство називали іригаційним.
5. Урожай збирали серпами. Жінки і чоловіки обережно зрізали колоски і складали у снопи.
6. Молотили ж колоски, кидаючи їх під ноги худобі.
Потім жінки провіювали обмолочене зерно, підкидаючи його вгору.
- Із єгипетських сіл ми вирішили прогулятися вулицями міст і завітати на базар, щоб придбати гостинці і сувеніри. При вході на базар ми побачили ремісників (гончарів, ткаль, ковалів та інших.
Ковалі, додаючи до міді олово, викокували бронзові мотики, мечі, ножі.
Гончарі – займалися виготовленням керамічного посуду.
Ткацтво–виготовлення тканини та одягу.
Цікаво знати Вважається, що перші трикотажні вироби з’явилися в Єгипті. Знайдений там трикотаж – ровесник пірамід (до речі, завдяки пірамідам і зберігся), був створений приблизно в ІІ столітті до н. е. (деякі вчені стверджують що навіть у І-ІІІ століттях до н. е.).
Гірнича справа – найнебезпечніше ремесло у гірських шахтах населення Єгипту видобувало корисні копалини: руди метали.
Виготовлення папірусу.
Склярі виготовляли різнокольорове скло, успішно розвивалася торгівля.
Суднобудування – єгиптяни виготовляли невеличкі човни з очерету і використовували їх тільки під час полювання та рибної ловлі.
Полювання на крокодилів та бегемотів – було дуже небезпечною справою.
- - Назвіть будь ласка види ремесел поширені в стародавньому Єгипті?
Один відповідає, всі записують.
- А тепер сядемо в човен і попливем у Долину царів
20-ві статуї РамзесаІІ
VІ. Закріплення вивченого матеріалу.
Вправа «Брей-ринг»
1. На якому материку розташована держава Давній Єги
2. Яка річка протікає через Єгипет і є найдовшою річк
3. Як називали греки гирло річки Ніл?
VІ. Закріплення нових знань
VІ. Закріплення нових знань
1. Що таке папірус?
2. Що таке хамсин?
13. Чому єгиптяни свій край називали «Дарунок Нілу»?
4. Назвіть основне заняття єгиптян?
5. Чому життя ремісників було дуже важким?
6. Які ремесла дійшли до наших днів?
7. Яке значення для стародавніх єгиптян мали розливи Нілу?
8. Єгиптяни називали свою країну «Чорна земля», як ця назва була пов’язана з розливом Нілу?
9. «Єгипет – дарунок Нілу». Поясніть цей вислів.
10. У Єгипті спекотно і сухо. Як ви думаєте, яке землеробство мало місце: зрошувальне чи осушувальне і чому?
11. Чи могла одна сім’я копати канали і будувати дамбу?
12. Як на вашу думку збирали єгиптяни врожай?
VІІ. Підсумок уроку.
Розвиток землеробства, спорудження зрошувальних систем та подальше їх обслуговування привело до необхідності розвитку багатьох наук, зокрема геометрії , у якій єгиптяни вважаються першопрохідцями. Система зрошування була настільки важливою, що перебувала під особливою охороною фараона. Отже , в Давньому Єгипті формувалося державне утворення.
VІІІ. Домашнє завдання. Опрацювати відповідний матеріал підручника,на контурну карту нанести державу давній Єгипет, позначити перший нільський поріг.
РЕФЛЕКСІЯ
- Ну ось, діти, подорож завершилась. Звісно, що мандрувати хочеться ще і ще.А чи може корабель пливти безупинно? (ні, потрібен ремонт, заправка, відпочинок).І зараз ми ще з вами допоможемо кораблику заправитись на подальшу його путь.А зробимо це лише тоді, коли відповімо на запитання від кораблика. (У трюмі корабля – карточки із питаннями. Діти витягують запитання, вголос зачитують, відповідають).
Що найбільше вам сподобалося ?
Що вас найбільше вразило ?
Про що ви хотіли б розказати своїм друзям про нашу країну?